Pompa ciepła a grzejniki

Pisałem ostatnio, że pompa ciepła najlepiej działa z ogrzewaniem podłogowym. To oczywiście nie oznacza, że nie może współpracować z grzejnikami. Dziś chciałbym napisać właśnie o tym.

Pompa ciepła działa tym lepiej, im niższa temperatura zasilania instalacji CO, czyli im chłodniejsza woda wychodząca z pompy. Wynika to z praw fizyki, podnoszenie temperatury ciepła jest tym bardziej energochłonne, im wyższa ma być ta temperatura.

No i tu leży pies pogrzebany. Grzejniki mają tym większą moc, im wyższa temperatura wody, która przez nie przepływa. To zupełnie nie dziwi, bo dla konkretnego wymiennika ciepła (a tym właśnie jest grzejnik — wymiennikiem ciepła woda-powietrze, dodatkowo oddającym część ciepła do pomieszczenia na drodze promieniowania) moc przekazywania ciepła jest tym większa, im większa różnica temperatur (w naszym przypadku — wody w grzejniku i powietrza w pokoju).

Moce konkretnych modeli grzejników określa się zawsze dla konkretnych temperatur pracy. Te podaje się trzy, np. 70/55/20 oznacza, że:

  • grzejnik dostaje z rurki wodę o temperaturze 70°C,
  • schładza ją do temperatury 55°C,
  • a temperatura w pokoju wynosi 20°C.

Weźmy więc przykładową tabelę mocy grzejników, wybierzmy jeden grzejnik i sprawdźmy, jak się zmienia jego moc dla różnych temperatur pracy:

  •  596 W dla 75/65/20,
  • 482 W dla 70/55/20,
  • 305 W dla 55/45/20.

Dla niższych temperatur producent nie podaje mocy.

Zmierzam do tego, że możliwe jest oczywiście podłączenie grzejnika do pompy ciepła i zapewnienie jej odpowiednich parametrów pracy. Oznacza to jednak konieczność użycia znacznie większego grzejnika, niż w przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego, tradycyjnego.

Z tego względu uważam, że nie ma sensu montowanie grzejników w instalacjach z pompami ciepła. Zresztą jestem też gorącym zwolennikiem ogrzewania podłogowego i w mojej ocenie warto je stosować w całym domu, a nie tylko w salonie i kuchni, ale to inna historia.

Grzejniki podłączone do pompy ciepła muszą być bardzo duże, co zajmuje dużą powierzchnię ściany, utrudnia aranżację pokoju, nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jeśli zastosować za małe grzejniki, efektywność pompy ciepła drastycznie spadnie, przez co ten drogi zakup zupełnie straci sens.

Leave a Response