Powietrzna pompa ciepła i grzejniki

Dostałem jakiś czas temu ciekawe pytanie od jednego z Czytelników, na które chciałbym odpowiedzieć w ramach osobnego wpisu. Oto treść tej wiadomości…

Dom wybudowany w latach 80″ z suporeksu, ocieplony styropianem 5 cm, okna plastikowe, piwnica i 3 kondygnacje po około 55 m2 powierzchni (razem 220m). Jakie są możliwości zastosowania pompy ciepła? Chodzi mi o jak najmniejszą ingerencję w dom typu zakładanie ogrzewania podłogowego. Czy jest np możliwość zamontowania pompy ciepła z ciepłem pobieranym z atmosfery – bez wiercenia w ziemi? Czy z takiej pompy ciepła da się uzyskać ciepło do podgrzania wody użytkowej i do ogrzewania domu za pomocą kaloryferów? Dom zamieszkuje 6 os.

Będę wdzięczny za wskazówki i pomysły.

Oczywiście wszystko to, co opisał Czytelnik, jest jak najbardziej możliwe — przynajmniej patrząc pod kątem technicznych ograniczeń.

Można zamontować pompę ciepła, która nie wymaga wiercenia ani układania poziomego wymiennika ciepła pod trawnikiem — będzie to pompa powietrze woda.

Taką pompę można podłączyć do grzejników, zamiast do ogrzewania podłogowego.

Da ona również radę wytworzyć ciepło do podgrzania wody użytkowej.

Rzecz w tym, że prawdopodobnie nie warto. Ale może jednak?

Duży dom, słabo ocieplony, to duże straty ciepła. Pompy ciepła wbrew pozorom lubią takie domy — na pewno bardziej, niż domy energooszczędne czy nawet pasywne. Bo im więcej pompa ciepła musi tego ciepła dostarczyć, tym szybciej się zwraca jej koszt.

Sprawę dość znacznie utrudnia jednak, że mamy tu do czynienia z pompą powietrze-woda (gorszą od pomp solanka-woda, tj. zużywającą więcej prądu dla wytworzenia tej samej ilości ciepła). Dodatkowo, zamiast do ogrzewania podłogowego, podłączamy ją do grzejników, co jeszcze bardziej pogarsza jej działanie (bo to jest tym lepsze, im niższa temperatura czynnika grzewczego w instalacji CO — w przypadku grzejników musi być większa, niż przy ogrzewaniu podłogowym).

I dlatego napisałem, że prawdopodobnie nie warto — bo w takim układzie pompa powietrze-woda podłączona do grzejników nie będzie cudownym rozwiązaniem problemów wysokiego kosztu ogrzewania domu.

Chyba, że już teraz dom ogrzewany jest jakimś bardzo drogim paliwem — na przykład olejem opałowym, albo propanem z przydomowej butli. Jeśli tak, to pompa zapewne pozwoli na zauważalne zmniejszenie rachunków. Rzecz w tym, że będzie ono okupione jednak dość kosztowną inwestycją — bo tak dużo dom to także duża pompa ciepła.

Ale za to latem będzie można ją użyć do klimatyzowania pomieszczeń! 🙂

Czy to się opłaci i po jakim czasie nastąpi zwrot z inwestycji? To by trzeba było policzyć, uwzględniając oferty na montaż pompy ciepła i aktualne rachunki za ogrzewanie.

One Response to “Powietrzna pompa ciepła i grzejniki”

  1. Strus pisze:

    Altherma HT jest rozwiązaniem tego przypadku, gdy potrzeba 45 st i więcej zasilania.
    Czy jedna wystawczy na taki dom- to trzeba sprawdzić w OZC.
    Pewnie warto będzie wpierw zmodernizować termicznie dom, gdyż te pompy są droższe od niskotemperaturowych, ~40k zł za jedną trzeba będzie dać

Leave a Response